• Jak zachovat krásný lak a čistý interier
  • Jak zachovat krásný lak a čistý interier
  • Jak zachovat krásný lak a čistý interier

Jak zachovat krásný lak a čistý interier

Ne! Nebudeme psát, že to nejlepší je jezdit pravidelně k nám. :-) I když je to pravda, mnoho věcí zvládne každý řidič sám a nezabere to ani moc času, nebo peněz.

INTERIÉR

  • Vysávejte - pravidelně, nebo vždy když se v autě objeví nečistoty. Vyberte si některý z výkonných vysavačů u čerpacích stanic, nebo u samoobslužných mycích boxů. Nezapomeňte na prostor pod sedačkami a kufr. Vysajte i sedačky a čalounění.
  • Utírejte prach - nejlépe utěrkou z mikrovlákna s vysokým vláknem. Z palubních desek, plasového obložení, odkládacích prostor. Prostě ze všech hladkých míst, kde se usazuje prach. 
  • Větrejte - pokud v autě kouříte vždy větrejte. Při jízdě jen jedním pootevřeným oknem, při zastavení, nebo stání více otevřenými okny. Nikdy nenechávejte v autě popelník s nedopalky.
  • Včas vypínejte klimatizaci - v letních měsících vypněnte před dojezdem klimatizaci a vyvětrejte. Vysuší se tak výměník klimatizace, který bývá nejčastějším zdrojem zápachu.
  • Používejte klimatizaci i v zimě - v sychravých podzimních dnech, nebo i v zimě zapněte občas klimatizaci. Odvděčí se Vám za to kompresor delší životností, ale především vůz vysušíte a zbavíte přebytečné vlhkosti.
  • Konzervujte - plastové díly interiéru a především kožené čalounění, které trpí njvíc. Zabráníte tak vysoušení těchto materiálů především v horkých letních měsících, ale také za nízkých teplot. Oddálíte tak stárnutí a popraskání povrchu.
  • Vždy používejte přípravky pro auta - nesnažte se být chytřejší, než chemici, kteří tyto přípravky vyvíjejí. Nepoužívejte přípravky pro domácnost, nebo určené pro jiné použití. Návody k použití si přečtěte před aplikací každého z přípravků. 

EXTERIÉR

  • Udržujte karosérii v čistotě - dlouhodobé působení soli, zbytků hmyzu, nakapané pryskyřice, nebo ptačího trusu hloubkově poškozuje především lak. Ale i na nelakovaných plastech může zapříčinit vznik obtížně odstranitelných skvrn. Nečekejte a auto umyjte. Pozor! Sůl i ptačí trus odstraní obvykle běžné umytí. Na hmyz a pryskyřici si budete muset pořídit některý ze speciálních přípravků. Nikdy k tomu nepoužívejte domácí čističe, nebo ředidla!
  • Konzervujte - konzervujte lak, konzervujte pneumatiky, konzervujte plasty. Na trhu je nepřeberné množství ochranných vosků a různých přípravků. Nebudeme Vám radit, který z nich si vybrat. Většina z nich nejen chrání, ale pomáhá udržovat i krásný vzhled a lesk. Vždy je ale lepší mít ochranu aspoň nějakou, než žádnou. A pokud budete chtít něco kvalttního a dlouhodobě ověřeného, rádi Vám poradíme, nebo i prodáme přímo v našich centrech.
  • Vyberte si nejvhodnější způsob mytí - ani tady Vám, nebudeme radit, jak auto mýt. Každý má jiný přístup ke svému vozu. Pro někoho je auto spotřební materiál, pro dalšího pracovní stroj, pro jiného koníček. Mytí v automatické myčce, mytí v samoobslužných boxech , nebo klasické ruční mytí jsou zcela odlišné technologie čištění. A každé z nich má své výhody i nevýhody. Podrobněji Vám je popíšeme v připravovaném článku.
  • Hlídejte si stav ochranny laku - každý správně aplikovaný vosk, nebo ochranný přípravek dodá laku větší, či menší vododpudivý efekt. Voda se na povrchu shlukuje do kapek, které odtékají z povrchu pryč. Tento efekt je první viditelnou známkou funkční ochrany. Kontrolu můžete provádět snadno při dešti, nebo při oplachnutí auta čistou vodou. Tento test nebude, ale fungovat při mytí v automatických myčkách. Automatické myčky používají speciální přípravky pro rychlé odstranění vody z karosérie, aby bylo snadnější sušení ofukem. I když se tyto přípravky chovají, jako vosk, nemají zpravidla dlouhodobější ochranné vlastnosti.